Mám rád vína ze starých vinic

Říká se, své k svému, takže by se mohla věc vysvětlit jednoduše, ale ono je v tom něco víc. Ve Francii označují taková vína na etiketě Vieilles vignes (staré vinné keře). Jde o vína vyrobená z hroznů vinných keřů starých 50 – 60 a více let – nejstarší, ze kterých máme víno ve sklepě, mají až 125 let. Jsou typická mohutnou koncentrací tříslovin. Nemá tedy smysl je pít příliš mladá, protože byste se „ošidili“ o chuťový vjem komplexní harmonie a elegance. Je příjemné a objevné, můžete-li sledovat jejich postupnou proměnu v čase.To, že staré vinné keře jsou klíčové pro celou škálu výběrových vín, je ve Francii velmi ctěno.

Číst dál...

Terapie vínem

Svět teď nefrčí tak rychle. Koronavirus nás obklíčil nejen zvenčí, ale víc a víc se nabourává do našeho vědomí. Ještě před pár týdny jsme se chovali trochu jako stroje. Věci měly pevný řád a hlavní byl výkon a rychlost. A najednou stop. „Všechno je jinak“, jak řekl kdysi jeden umírající rabín. Naše „nesmírně důležité“ starosti jako tlesknutím zmizely a hodnoty se přeskládaly. Zcela bez varování máme najednou čas na své blízké, rodinu, děti, zvířenu, přírodu – a na přemýšlení… jestli to ještě vůbec umíme.

 Často, jaksi ze zvyku, si navzájem přejeme hodně zdraví, a stejně tak tu floskuli od druhých přijímáme. S navrácením původního významu pojmu zdraví se vyrojily i nápady (skoro zaručené recepty) na to, jak virouše udolat vlastními silami a doma dostupnými prostředky. Někdo doporučuje ve víně obsažený taxifolin (podtřída flavanonolů, třída polyfenolů), někdo se kloní k éterickým olejům, které mají vysoké hladiny mono-terpenových alkoholů a fenolů, další třeba k česneku.

U nás doma používáme, bez ohledu na aktuální virovou situaci za oknem, předjarní očistnou kůru se špenátem z kopřiv, jarní pak z medvědího česneku a celoročně, každý večer, lahvičku červeného vína.

Nevnímáme víno explicitně jako lék, ale jako prostředníka. Víc, než kdy jindy, potřebujeme v téhle době vyrovnanost, souznění a vnitřní radost. Věříme, že nám prospívá ta chvíle zklidnění, pohody a sdílení sklenky dobrého vína s tím, koho máme rádi.

Na zdraví!

PRAKTICKÉ INFORMACE O NAŠEM FUNGOVÁNÍ

Možná by bylo užitečné napsat pár informací pro návštěvníka našich stránek, které se týkají běžného chodu e-shopu v této poněkud komplikované době. Žádný průzkum jsme nedělali a nevíme přesně, co by lidi zajímalo nejvíc. Zkusím si představit sebe jako tazatele.

Objednávky fungují normálně, Česká pošta s minimem omezení balíky doručuje. V „rozumné“ vzdálenosti od nás (i podle množství) osobně objednávku doručíme a bezkontaktně předáme. Víno balíme vždy(!) s rouškou na obličeji a v jednorázových rukavicích (není po pohodlné, ale vydržet se to dá). Všechno víno skladem bylo zakoupeno a dovezeno z Francie před vypuknutím nákazy.

Číst dál...

COPPA, PANCETTA, BRESAOLA a spol.

Už pár let dostávám k Vánocům zásadně knihy poučné, ba i odborné, z čehož usuzuji, že darující má pocit, že poučení a vzdělání je mi velmi třeba. Vlastně jedině to má ještě jakýsi smysl. A navíc při četbě nezlobím. Nejsem nevděčný a vzpurný, tak všechno poctivě nastuduji, žádnou stránku nevynechám. Nečtu knihu jen jednou, to by bylo plýtvání, ale nejméně čtyřikrát, což zásadně zlevňuje cenu jedné strany textu. Jakmile mám pocit, že obsahu přibližně rozumím, že jsem zhruba pochopil princip, začne mnou cloumat neklid, nemohu se zdržeti a vrhám se do experimentů. Už chápu typicky ženskou větu „Bylo to silnější než já“.

 

Před pár lety jsem dostal několik knížek, které nemají jiného úkolu, než naučit populaci péct chleba a pečivo. Od té doby, nesmlouvavě, tvrdošíjně a pravidelně peču kváskový chléb a tu a tam i nějakou tu cizokrajnost.

 

Naposled mne Ježíšek postavil před úkol „Zvládnutí problematiky fermentace potravin, sušení masa a další oborové libůstky“. Něco jako „Stát, hloupý vlku!“ (Pohádky ovčí babičky – to někdy já říkám našemu Fíkovi). Protože jsem veskrze požitkář a coppa, pancetta i bresaola se skvěle hodí k vínu, pustil jsem se do toho. Tady jsou první výsledky.

Hrozně se těším na příští Vánoce, to mám slíbenou knihu o rozmnožování živočichů…

Číst dál...

PŘEDSTAVUJEME

V sérii drobných aktualit vám budeme představovat vína, která považujeme v nějakém smyslu za pozoruhodná. Někdy to může být harmonický projev spojený s archivací a „dozráním“, jindy třeba mimořádné vlastnosti umocněné ročníkem, nebo i skvělý poměr ceny a kvality.

 GIGONDAS 2006 z Cave de Cairanne

Vinařská družstva v oblasti Rhôny někdy nabízejí i destinace ve kterých sice vinice nevlastní, ale kupují hrozny od majitelů vinic (kteří zase sami víno nevyrábí). Ono je to v tomhle případě vlastně „přes kopec, rsp. 12 kilometrů. Gigondas patří mezi velká vína a říká se o něm, že je mladší bratr Chateauneuf du Pape.

Tuhle libůstku jsem si dopřál před pár dny. Jednak abych věděl, jak se s věkem vyvíjí, ale taky proto – a toho bude víc – abych si naladil patro něčím mimořádným. Každé víno se může věkem zlomit, a tak je vždycky po nějakém čase dobré zkontrolovat, kam se ubírá. Velmi těžko se slovy vyjadřuje ušlechtilost vína, má tolik vrstev vjemů ve vůni i chuti, postupně se otevírají další, a čím víc se blíží hladina ke dnu lahve, tím víc se „kompletuje“ výsledný dojem. V každém okamžiku, od prvního přivonění a prvního doušku, až po závěrečné mlasknutí s poslední slzičkou ve sklence dává mimořádný a hluboký prožitek. Takovým vínům říkám intimní.